Mon-Tech M.R. Sport FWD Body – Standard (MT022003)
Product image 1
Features:
  • Inspired by a French WTCR touring car design
  • Optimized for FWD chassis with excellent traction and stability
  • Smooth and fast cornering characteristics
  • Available in standard and lightweight “La Leggera” versions
  • Made from durable clear polycarbonate
  • Supplied with decals and wing mounting hardware
  • Ready for custom paint and finishing
Specifications:
  • Model: Mon-Tech M.R. Sport FWD Body (MT022003)
  • Scale: 1/10
  • Material: Clear polycarbonate
  • Width: 190mm
  • Included: Clear body shell, decal sheet, and wing mounting hardware
  • Fitment: 1/10 FWD touring car chassis (190mm width)
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Scale: 1/10
  • Width: 190mm
You may also like
Thumbnail 1
1966 Ford Mustang GT Bodyshell (200mm x 258mm)
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
Ford Mondeo BTCC Touring Car Bodyshell (PN58143)
Thumbnail 1Thumbnail 2
TC095 Honda Accord BTCC Body Shell (190mm x 258mm)
TC095 Honda Accord “Castrol” Body Shell (190mm x 258mm)
Thumbnail 1
TC095 Honda Accord PIAA Body Shell
-70%
TC076 Controlfreax 306 Maxi – Tamiya #50809 Replica Bodyshell (190mm)
-70%
TC030 BMW M3 E30 Warsteiner – Tamiya 50467 Replica Bodyshell (190mm)
TC030 BMW E30 Mobil 1 – Tamiya Replica Bodyshell (190mm)
TC054 Toyota Supra GT500 “RSR” Body Shell (190mm x 258mm)
-70%
TC085 Honda NSX “Mugen” Body Shell (190mm x 258mm)
-70%
TC090 Mercedes-Benz 190E AMG “König Pilsener” Body Shell (190mm)
-70%
TC032 Nissan Skyline GTR R32 Body Shell (190mm x 258mm)