SKY RC T100 BATTERY CHARGER SK-100162
Product image 1
Multi-purpose for Most Chemistries With Generic XT60
SkyRC T100 is a twin-channel charger with two independent circuits which can charge batteries of varying chemistries (LiPo / LiFe / Lilon / LiHV / NiMH / NiCd / Pb) simultaneously. Its sleek design allows easy front-loading plug-in convenience of balancing and XT60 ports. It is not only compact in size but also powerful in output with maximum 100W charging power and 5A charging current which makes charging more efficient. With the new AGM and cold charge modes, the user is free to charge their PB and AGM batteries on cold days.
Twin-channel Charger
AGM & Cold Charge Modes for PB Battery
Product Information
Shipping & Returns
Description
Twin-channel Charger
You may also like
Thumbnail 1
E680 Charger AC/DC 60W 6A
-70%