SkyRC T400Q AC/DC Charger Part number: SK-100189
Product image 1
From SKY RC is the awesome 4 port T400Q AC/DC Charger and Discharger.
Quattro Balance Charger/Discharger
Power is always the most important thing for an RC hobbyist!
T400Q charger is the must-have, that every RC gurus should own!
Quad-port Charging
Sleek Meets Usability
Sleek design serves your charging and delights your eyes.
Genuine XT60
The built-in XT60* connectors on this juice box, is not only anti-reversal but also more reliable.
*Powered by the original high-temp Nylon XT60, manufactured by AMASS, which can handle a maximum 60A peak current for extended periods without exceeding 80ā„ƒ thanks to their gold-plated spring pins' better contact surface area.
Winter-ready:
AGM & Cold Modes
Optimized Software
Easy to Use, Ready to Go
Customizable Terminal Voltage:
a Must-have for Experts
T400Q allows experts to customize the terminal voltage for more flexibility.
Universal Voltage Input
With the universal-voltage input circuit, you don't need hassle finding a voltage converter between 110V and 220V while traveling around!
Comply With Safety and EMC Regulation
Specifications
Size and Weight
Case Material: Plastic
Case Size: 186*103*209mm
Weight: 1610g
Display
Display Type: 2x16 LCD
Display Backlight: Blue
Power
DC Input Voltage: 11-18V
AC Input Voltage: 100-240V 50/60HZ
Charge Wattage: 100W X 4
Discharge Wattage: 10W