SkyRC D100 v2 AC/DC Dual Balance Charger SK-100131
Product image 1
SkyRC D100 v2 is a twin-channel charger with two independent circuits which can charge batteries of varying chemistries (LiPo/LiHV/LiFe/Lilon/NiMH/NiCd/PB)simultaneously. Capable of operating as a power supply with the maximum output of 100W helps the hobbyists to power the DC equiments. With its unprecedented function of voice guide, even a freshman can use this charger without any hurdles. Additional feature including our "SCAN TO GO" either.
Voice Guide
Power Distribution
The charger supports power distribution between channel A / channel B and PSU under the total power of 100W in AC mode.
DC Power Supply
The ability of supplying 100W/13.8V DC power dramatically expands its usage scope, which is really an amazing partner for hobbyists to power the DC equipments.
Twin-channel Charger
LiHV Mode Available
The additional LiHV mode is able to charge the new generation of LiPo batteries with an end of charge voltage of 4.35 V
SkyCharger App
SCAN TO GO
Charge Master
Specification
  • AC Input Voltage - 100-240V
  • DC Input Voltage - 11-18V
  • Charge Wattage - AC 100W(Support Power Distribution)
  • DC 100Wx2
  • Discharge Wattage - 10Wx2
  • Charge Current - (0.1A-10.0A) x2
  • Discharge Current - (0.1A-2.0A) x2
  • DC Power Supply Output - 13.8V / Max. 100W
  • Current Drian for Balancing Port - 300mA/cell
  • Trickle Charging Current - 50mA-300mA & OFF
  • LiPo/LiFe/Lilon/LiHV Battery Cell Count - 1-6S
  • NiMH/NiCd Battery Cell Count - 1-15S
  • Pb Battery Voltage - 2-20V
Supplied with:
  • x2 XT-60 Charge Cables
  • x2 XH Balance Boards
  • x2 Blank Charge Leads
  • Power Cord
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Voice Guide
Power Distribution
DC Power Supply
Twin-channel Charger
LiHV Mode Available
SkyCharger App
SCAN TO GO
Charge Master
Specification
  • AC Input Voltage - 100-240V
  • DC Input Voltage - 11-18V
  • DC 100Wx2
  • Discharge Wattage - 10Wx2
  • Pb Battery Voltage - 2-20V
Supplied with:
  • x2 XT-60 Charge Cables
  • x2 XH Balance Boards
  • x2 Blank Charge Leads
  • Power Cord
You may also like
Thumbnail 1
E680 Charger AC/DC 60W 6A